Седем съвета ако имате намерение да спите в палатка

Ако си нов в света на къмпингуването или може би си решил за първи път да излезеш сред природата и да спиш под открито небе, ние от Екстрем Спорт ще ти помогнем с подготовката като ти дадем няколко безценни съвета как почивката ти да мине гладко и безпроблемнно.

Къмпингуването набира все по-голяма популярност последните години. Това една чудесна възможност да се доближиш по-близо до природата, да се заредиш с енергия и да си починеш от динамичния и забързан градски живот. Разбира се, къмпингуването и спането на палатка обаче изискват подготовка и планиране, за да бъде пълноценно преживяването на открито. Ето и нашите седем съвета, ако си решил да спиш на палатка.




Планирането

Когато решим да излезем сред природата и да пренощуваме на палатка, трябва да съобразим и планираме някои основни фактори. И тъй като ще спим под открито небе в планината, гората, на язовира или морето, едно от основните неща, с които трябва да се запознаем са метеорологичните условия и прогнозата по време на почивката ни. Друг основен фактор за доброто ни прекарване е изборът на правилния сезон и подходящите температурни условия по време на къмпинг преживяването ни. Важно е да помислим и за мястото, където отиваме. Дали сред дивата природа или в къмпинг зона с изградена инфраструктура  - навеси, огнища, бани, електрическа инсталация и тн. Това ще ни позволи да планираме по-добре какво да вземем с нас, за да сме подготвени и да няма изненади. Сред основните неща, които ще са ни нужни по време на къмпингуването още са правилното къмпинг оборудване, необходимата екипировка, дрехи, храна и, не на последно място, допълнителен план, ако времето ни изненада и не ни позволи да преспим под открито небе.



Подготовката

След като имаме вече добър план за почивката ни, идва време да стегнем багажа и да потеглим Често пъти или забравяме нещо много необходимо и важно, или пък вземаме с нас прекалено много ненужни вещи. Преди всичко обаче е важно да прегледаме екипировката си и да сме сигурни, че е изрядна и готова. Ако имате възможност, разпънете палатката си в предходните дни и внимателно огледайте всички части. Разгънете спалния си чувал и шалтето. Прегледайте сгъваемите столчета и маса. Подгответе фенер, челна лампа и друг вид светлина. Сменете батериите, ако е необходимо. Вземете с вас резервни външни батерии, които да са добре заредени. Подгответе необходимата посуда, малка скаричка, сменете газовата си бутилка, ако е необходимо и проверете изправността на газовото си котлонче. Замразете храна и подгответе хладилната чанта. Проверете аптечката си и подменете нещо, ако се налага. Закупете си препарат против насекоми и слънцезащитен крем. Задължително с вас вземете между 10 или 20 кв. м найлон или брезент от близката железария, който може да използвате за под или навес, за сянка или просто да се спасите от проливен дъжд. Подгответе малка чанта с инструменти от първа необходимост – отверка, нож, клещи, чук, малка брадвичка, лопътка, ножица, „свински опашки“ и ролка лепенка. По-добре е да разполагате с тях, ако е възможно, разбира се. Най-накрая подгответе необходимите дрехи и обувки за почивката си. 




Мястото

Вече планирахте и се подготвихте за вълнуващото ви къмпинг преживяване. От основно значение, разбира се, и мястото на което отиваме. Дали това ще е в планината или на морето. В гората, на реката, до язовира. На някое диво и закътано място или пък в обособен къмпинг. Има някои основни правила, за които е хубаво да помислим и да се съобразим, когато вече сме там. За улеснение е хубаво палатката да бъде разпъвана и събирана в светлата част на деня. Обикновено в обособените къмпинг зони е лесно, защото местата за палатки и теренът са подготвени. В близост имате барбекю зона, течаща сладка вода, може би, мивки, душове, магазинче или заведение за хранене и др. Но все пак, ако попаднете на такова място, е хубаво да съобразите следните неща. Разпънете палатката си в зоната за палатки. За да починете пълноценно се разпънете възможно на най-много разтояние от околните. Запознайте се и поздравете „съседите си“. Понякога прекарването на такива места ни среща с интересни и приятни хора, с които да споделим времето там. Избягвайте да се държите все едно притежавате мястото и вие сте единствени. Съобразете се с околните палатки, особено, ако има деца и бебета. Пазете тишина в ранните часове, следобед и вечер след 22.00. Бъдете приятелски настроени и се усмихвайте. Ако е необходимо, помогнете на човек в нужда с изграждането на кемп-а му, споделете инструменти, посуда, дори храна и вода. Напускайки мястото бъдете сигурни, че оставяте всичко в предишния му вид, дори и по-чисто.




Ако изберете диво място за своята почивка също има важни неща, с които да се съобразите. От съществено значение е теренът, където ще разпънете вашата палатка. Подберете равно място, което не е прекалено обрасло или каменисто. Привлекателна идея е да използвате сянката от короната на някое дърво, но това крие и своите рискове. През летните месеци цветовете на дърветата могат да падат и изцапат горния слой на палатка ви. През нощта могат да падат плодове или шишарки върху нея, които да ви будят и стряскат. Ако сте в близост до река или друг водоем, бъдете сигурни, че сте на безопасно разтояние от водата. Едно от най-приятните занимания вечер е да запалим огън и приготвим храната си там. Да седнем близо до него, да се стоплим и да се почувстваме уютно. Но често пъти не помисляме дали мястото е подходящо за огън. Сухата трева, храсти и клони на ниските дървета са лесно запалими. Преди всичко се огледайте за знаци за забрана на паленето на огън. Огледайте се дали около вас няма вече изградено такова огнище. Ако няма, изкопайте малко пръстта, оградете мястото с камъни и ако имате възможност поставете ламарина или каменна плоча отдолу. Така ще оставите на другия ден мястото чисто и тревата отново ще порасне. Съберете сухи и по-възможност вече паднали клони и дървета. Не сечете и не наранявайте дърветата около вашата палатка. Вечерта преди да си легнете бъдете сигурни, че огънят е загасен и няма опасност от пожар. На следващия ден, когато събираме и си тръгваме отново оставате мястото така, както сте го намерили. Ако имате възможност, съберете и изхвърлете боклуци, намерени там.



Къмпинг оборудването

Палатката: По време на почивката ни палатката ще бъде „ нашата къща“. Затова е важно каква точно ще подберем. Когато правим този избор е хубаво да съобразим дали ще я носим на гръб или ще я превозим и поставим някъде. В случай че ще я носим на раницата ни, тя трябва да е компактна и лека – едноместна или двуместна, тунелна или купулна. Но яко превозим и поставим някъде, можем да изберем по-голяма и тежка палатка. Друг фактор е колко човека ще я ползват. За да имаме достатъчно пространство вътре винаги е редно да умножим местата по две. За един човек – двуместна, за двама – четириместна и тн. За по-голямо удобство можем да изберем такава с предверие, където можем да оставим част от багажа си, както и два входа за проветрение и по- лесен достъп. В днешно време повечето палатки са двуслойни. Горният слой ни защитава от външните условия и за него е важно какъв воден стълб на пропускливост има. Същото важи и за пода на нашата палатка. Към всяка палатка в комплект има колчета и допълнителни въжета. Винаги е редно хубаво да опънем палатката с тях, независимо от условията в дадения момент. Входовете винаги трябва да са със затворени ципове, за да избегнем влизането на насекоми, паяци, змии и др. Обикновено такова малко пространство е редно да се проветрява. Затова ако имате възможност, отваряйте входа само втората мрежеста част. Разбира се, избягвайте да готвите вътре, да се храните и др. Както и преди споменахме, винаги имайте под ръка найлон или брезент за всеки случай.




Спалният чувал

От пух или синтетични влакна, тип „мумия или „прав“ спалният чувал е важна част от нашето къмпинг оборудване. Отново е важно да помислим дали ще го носим с нас или ще превозим. Ако е на раницата ни, той трябва отново да е компактен, лек, по-възможност пухен. В компресионна или обикновена тобра всеки спален чувал има препоръчани температурни граници на комфорт и екстремни такива. Когато купуваме нашия чувал, се съобразяваме с големината му, вида му, мястото и времето когато ще го използваме. Винаги е редно да предвидим между 3 и 7 градуса под препоръчаните за употреба, спрямо мястото на което отиваме. За по-сигурно с вас винаги може да вземете спално бельо за чувал, бивак сак или просто едно олекотено поларено одеало




Шалтето

В днешно време на пазара има много видове и различни шалтета за къмпинг. Изборът е голям. Постелката в нашата палатка ни изолира, омекотява досега със земята и ни помага да спим по-спокойно и удобно. Шалтета често са еднослойни или двуслойни, с различна дебелина, дължина и ширина. Друг тип са самонадуваемите шалтета или такъв тип „дюшек“ който още повече увеличават нашия комфорт по време на прекарването ни. 




Възглавницата

Съществуват различни видове малки къмпинг възглавници – пухени, изкуствени, надуваеми и др. Те ще допринесат за по-приятния и дълъг сън на открито. Но знайте, че винаги можете да сложите няколко дрехи в компресионната торба на спалния чувал и това да бъде вашата възглавница.

Като част от къмпинг оборудването още са и всички къмпинг мебели – сгъваеми леки маси и столове, легла, шкафове и др. 




Ние от Екстрем спорт обичаме къмпинга и спането на открито. И винаги се стремим да сме подготвени добре, за да прекараме добре. Надяваме се, да сме ви полезни с тези препоръки и съвети. И винаги сме насреща да ви дадем още такива. В нашия магазин Аутдор магазин Екстрем Спорт има всичкото необходимо оборудване за вашето пълноценно прекарване и винаги можем да ви посъветваме от какво друго се нуждаете. Заповядайте


Снимки кредит: Husky, Kilpi


Напиши коментар

Моля влезте или се регистрирайте за да коментирате

Онлайн бюлетин

Абонирайте се за нашия онлайн бюлетин за да научавате първи за промоции и намаления в Extreme Sport









Нашият уеб сайт използва cookies (бисквитки), които са необходими за коректното му функциониране. Още информация