Скейтборд или лонгборд

Карането на скейтборд и лонгборд е еднакво интересно и екстремно забавление, което отдавна се е превърнало и в спорт. Адреналинът, който получаваме обикновено е свързан с едно доста зареждащо емоционално състояние. 

Така, че дали ще го практикуваме като хоби или професионално, и в двата случая получаваме тръпката от това усещане. И най-хубавото – можеш да караш лонгборд или скейтборд, независимо от възрастта. Това се казва забавление !

Кое от двете обаче да изберем ? 


Какво представляват?


Лонгбордът е особен тип скейтборд. Производителите създават модели скейтбордове в различни стилове, които да служат за различни цели. Някои от тях са пригодени конкретно за някой специален трик, докато други са създадени, за да осигурят съвсем различно усещане при возене. Понякога скейтбордовете се характеризират с това, че изискват определено ниво на опит за своето овладяване. Докато обикновените скейтбордове могат да варират по отношение на много фактори, лонгбордовете са доста по-различни и определено си заслужават отделната категоризация. Ето няколко основни разлики между скейтбордове и лонгбордовете и как да разберете кой от двата вида е по-подходящ за вас.


Два модела лонгборд Flow 46


Трикове или скоростно обикаляне

Основната разлика между скейтборд и лонгборд е, че всъщност лонгбордът е по-голям и по-дълъг.

Дъската на скейта е подгъната от двете страни, което го прави подходящ за скокове и трикове.  Скейт парковете са снабдени със съответните подходящи уреди за това – рампи, парапети, ръбове, наклони.. 

 От друга страна, с лонгборд също могат да се правят трикове, но по-различни. По-подходящ е за придвижване, скоростно каране и спускане по улици и хълмове. По-голямата му тежест допълнително увеличава скоростта. Така, че за лонгбордът са достатъчни дълги улици с добри наклони или хълмисти терени. Подходящ е за асфалт, крайбрежни алеи и паркове. 


Размери на скейтборда и лонгборда


Скейтбордът е с по-малък размер. От значение при избора му е размерът на обувките, теглото и височината. По-широката дъска е подходяща за начинаещи. Лекотата на скейтборда е определяща за правенето на трикове и превъртането му във въздуха.

От друга страна по-големите размери на лонгборда, и по-големите му колела, го правят по- стабилен и по-гъвкав. При неравности на пътя, сцеплението е по-добро и това го прави подходящ и за не толкова гладки терени. Балансирането е много по-лесно, така, че ако сте начинаещи това доста ще ви улесни. Лонгбордът има и повече стабилност при завиване, което се дължи на по-големите и по-меки колела.


Дължина

Както се подразбира от името, лонгбордовете обикновено са по-дълги от обикновените скейтбордове. Макар при лонгбордовете да няма някакви стриктни изисквания за тяхната дължина, обикновено те са дълги около 130 см, докато стандартните скейтбордове са с дължина около 91 см. Скейтбордингът първоначално е бил замислен като сухопътна алтернатива на морския „сърфинг“. Макар лонгбордовете да не са толкова дълги, колкото дори и най-късите сърфове, много от професионалните термини и описания, които се използват, са много сходни със сърфовете.

Обикновените скейтбордове са много подходящи за паркове и рампи, където малкото тегло на дъската и нейната маневреност позволяват да подскачате и да правите трикове с лекота. Въпреки това за по-дълги дестинации тяхната дължина ги прави по-нестабилни и по-неудобни. В контраст на това, лонгбордовете са проектирани с цел транспорт. Лонгбордърите могат да карат в продължение на мили и да се наслаждават на гладки и непрекъсвани пътешествия из града.


По-голямата дължина на лонгборда, обикновено около метър, може да създаде затруднения в маневрирането при начинаещите. Въпреки това, той е по-подходящ за придвижване и много удобен при широки завои. Късата дъска на скейтборда пък го прави по-подходящ за лесно маневриране и по-бързо придвижване в тълпата.


Разбира се размерите на двата типа бордове са свързани и с тяхната тежина. 

Предимство тук има по-лекият скейтборд, което го прави по подходящ за трикове и скокове и по-удобен за носене. 

По-голямата тежест на лонгборда  помага за по-бързо набиране на скорост. Когато добавим и движенията, имитиращи вълни, наистина носи това усещане.



Момиче с лонгборд


Задвижване

За своето задвижване скейтбордовете изискват често оттласкване с крак от цимента, за да се създаде тяга. При лонгбордите това не е необходимо, особено когато се движите с по-висока скорост. Разнообразието от дизайни при лонгбордовете позволява те да се задвижват като просто местите центъра на тежестта си напред-назад. Това движение създава задвижваща сила за борда и не изисква вашия крак да напуска дъската. Докато карате своя лонгборд, често ще можете да се движите неопределено време по равна повърхност или нанадолнище без да се налага да слизате от борда или да го прибутвате с крак.


Скейтборд с две обувки върху него


Баланс

Дължината и стабилността на лонгборда го правят много по-лесен за каране от скейтборда. По-малките модели скейтборд изискват много по-добро балансиране върху дъската. При лонгбордовете можете да заемете стойка с по-широк разкрач, което ви позволява много по-добър баланс отколкото при стандартните скейтбордове. Лонгбордът обикновено е и по-широк, което пък осигурява по-голям комфорт за тези с по-големи стъпала. Широчините на скейтбордовете обикновено варират между 17 см и 25 см. При лонгбордовете няма някаква стандартизирана ширина, но в повечето случаи тя започва от около 25 см и расте според модела.


Момиче носи лонборд на рамо


Трикове

Тези от вас, които са свикнали да правят смайващи трикове със скейтборда, ще имат възможност да се научат да го правят и с лонгборда. Те може и да не са толкова бързи, но различните подскоци, превъртания и карането по рампа са възможни и с лонгбордовете. Дължината на лонгборда добавя допълнителна красота към тези трикове и това компенсира по-бавната скорост на изпълнение на тези трикове.


Хоби или спорт

Карането на скейтборд се заражда като спорт още през петдесетте години на миналия век. Във времето се е променял и от него са произлезли различни стилове, но той си остава класика и много хора го практикуват професионално като спорт.

Лонгбордът се използва предимно за пързаляне за забавление.

Момче прави триккове със скейтборд

 

Лесно - трудно

И така, по-големите размери на лонгборда, по-доброто му сцепление и по-лесното балансиране го правят по-подходящ за начинаещи, а съответно скейтбордът – за по-опитни ентусиасти. Това разбира се, не трябва да ни кара да си мислим, че ако сме начинаещ няма да можем да се справим с един скейтборд. Все пак, когато имаме желание можем всичко – дори да пренесем усещането за каране по вълни върху асфалта!

Което и от двете да изберем, карането на скейтборд или лонгборд почти винаги се превръща в начин на живот. И все пак лонгбордът е новата тенденция, която е много актуална…, но добрият стар скейтборд си остава класика вече няколко поколения. А какви желаете да сте вие?


Напиши коментар

Моля влезте или се регистрирайте за да коментирате

Онлайн бюлетин

Абонирайте се за нашия онлайн бюлетин за да научавате първи за промоции и намаления в Extreme Sport









Нашият уеб сайт използва cookies (бисквитки), които са необходими за коректното му функциониране. Още информация