7 популярни скейтборд стила

От това да скачаш от рампа на рампа, да се пързаляш по градските парапети и бордюри, или пък просто лежерно да се спускаш по някой криволичещ горски път, скейтбордът има да предложи по нещо на всеки свой фен и любител. 

Какви стиловете има?

Би било изненада за по-голамата част от аудиторията, колко много различни стилове на скейтборд карането всъщност съществуват.

  • Фрийстайл;
  • Върт;
  • Парк;
  • Стрийт;
  • Крузинг;
  • Даунхил;
  • Офроуд.




Фрийстайл


Фрийстайл произлиза през 50-те години на 20ти век от обикновената употреба на скейтборда като превозно средство. Когато условията на водата и вятъра не са подходящи за сърфистите, те пренасят дъската на улицата, използвайки същите техники като при сърфирането, но този път върху гладка и твърда повърхност. 

Основните скейтборд трикове, които са използвали тогава, например “Оли”, постепенно увеличават сложността си, докато стигнем до модерната култура. 

Фрийстайл скейтбординга върви ръка за ръка с музиката и хореографията. По-опитните скейтъри създават, ефектни за чуждото око съчетания, с помощта на дъската си.





Върт


Наименованието на този стил идва от думата вертикален. Това е, може би, най-добре познатият на общността стил, представляващ преминаване от хоризонтална повърхност на вертикална такава. Практикува се на набор от места. В това число влизат всички U-образни скейтборд рампи, празни, от вода, басейни и други подходящи за целите съоръжения.

Отговорни за произлизането на Върт карането отново са сърфистите. Скачайки от рампата, те симулират с дъските си гребена на вълната, която иначе гонят в морето. Този стил изглежда сравнително плашещ за всеки начинаещ и труден за започване, но чувството, когато си във въздуха на скейтборда си, кара всеки да иска да скочи отново и отново.



Подобни въздушни маневри създават немалко предпоставки за контузии и именно поради тази причина, горещо ви съветваме да се екипирате добре със защитни средства, най-вече каска. Имайте предвид, че каските за скейтборд са специфични и предлагат максимална защита, докато друг вид каска, например за колоездене, не е толкова подходяща.

Парк стилът


Парк стилът се доближава до Върт стила, в смисъл че, за да се осъществи, при него също се ползват съоръжения пригодени за скейтборд трикове. Разликата се крие в това, че за Парк каране не са нужни масивните рампи, които всички си представяме, ами бордюри, парапети, оголени тръби, полу-рампи и др. Често скейтборд ентусиастите, на собствена глава, изграждат нови съоръжения и доразвиват тези, които се вече налични.



Стилът получава името парк, защото се практикува в скейт паркове, специално пригодени за целта. Освен че дава на скейтбордиста огромен брой възможности за изява, скейтпаркът предлага безопасна среда за каране, където практикуващите са далеч от колите по пътя. Така се предотвратяват възможните конфликти между шофьори и пешеходци и скейтбордистите.


Стрийт стил 


Говорейки за закрила от колите на пътя, при този стил нещата седят наобратно. Не е задължително скейтбордът да се движи по улицата, но стилът предполага придвижване в градска среда, използвайки всички срещнати ръбове, пейки, огради, парапети и друга “улична мебел”, за изпълняване на зрелищни номера. 

Пързалянето на дъската по ограда или парапет например се нарича грайнд. Други много известни скейтборд трикове, на които често бихме станали свидетели са т.н. Кикфлипове и Хардфлипове. Те представляват преобръщане на дъската по време на скок.



За по-успешното изпълнение на триковете, скейтбордистите използват стеснени дъски, с по-малки в диаметър колела от обикновеното. По този начин бордът се обръща и върти с по-малко усилие.

Родни Мюлен е считан за бащата на стрийт стила. Именно той е човекът, който стои зад създаването на най-известните и добре познати на публиката трикове, като например т.н. оли, кикфлип, хилфлип, импосибъл и 360 флип.

Даунхил


Даунхил спусканията при скейтборда са несъзстезателен стил на каране. За успешното практикуване на този стил, скейтборда е заменен от т.н. лонгборд. Той не се различава твърде много от класическия. Промяната е в това, че дъската е по-дълга, по-широка, по-стабилна, но и по-тромава. Тромавостта на лонгборда не пречи, тъй като стилът не предполага правенето на трикове, които биха изисквали скейтборд.

Различната дъска дава възможност за повече управление и набиране на по-висока скорост. Трябва да усъвършенствате някои основни движения за контрол преди да се втурнете да се спускате. Например тъкинг, при който предният крак е изцяло стъпил на дъската, докато задният докосва само с пръстите на краката. Друго движение е драфтинг, при който даунхил скейтбордистът кара плътно зад негов приятел, за да се възползва от намаленото въздушно съпротивление, както при велосипедистите.

За повече безопасност ви съветваме хубаво да планирате и проучите маршрута си и да изберете място с по-малко движение на автомобили. Предпазната екипировка е задължителна, имайки предвид скоростите, които се развиват. Основни познания в областта на аеродинамиката също биха ви били от огромна полза.

Крузинг


При този стил, скейтбордът отново бива заменен от лонгборд с цел повишаване на контрола и скоростта. Освен лонгборда, съществува и специално пригоден за този стил скейтборд, наречен крузър. Крузърът е по-къс от лонгборда и по-дълъг от скейтборда, с по-меки колела позволяващи каране по неидеално гладки и чисти повърхности.



Характерното за стила е дългото каране, където скейтбордистът се опитва да изкара максимално дълъг период на дъската, без да докосва земята с крак. Подобно на даунхил спускането, и тук е нужно наличието на наклон, за да може дъската да се засилва, без помощта на каращия. Разликата е, че този стил се изпълнява в градска среда.

Офроуд


Също понякога наричан маунтинбординг или дъртбординг е скейтборд стил, за който е нужен неравен терен, като чакъл, трасета за BMX, гористи местности или пътеки за даунхил колоезедене. Офроуд стилът разчита на условия създадени от природата, вместо на положената от човешка ръка гладка настилка.

Ползваните скейтборди за офроуд са коренно различни от всеки друг вид скейтборди. Те са с много по-големи от обикновното колела с дълбок грайфер (няма друг стил на скейтборд каране, където колелата да са с грайфер), които се извисяват дори над дъската. Някои офроуд скейтборди, подобно на сноуборда, имат прикачени „ботуши“, които дават повече стабилност на каращия през неравностите.

Скейтбордите за този стил са еволюирали, като в днешни дни се намират дори такива с електрически мотор. Това позволява за едно безгрижно и свободно каране из гората, стига само да намерите подходящо трасе.


Снимки: Tempish Official and Enuff Skatebords

Напиши коментар

Моля влезте или се регистрирайте за да коментирате

Онлайн бюлетин

Абонирайте се за нашия онлайн бюлетин за да научавате първи за промоции и намаления в Extreme Sport









Нашият уеб сайт използва cookies (бисквитки), които са необходими за коректното му функциониране. Още информация