Как да опаковаме туристическа раница

 Всеки по-голям преход е свързан с подготовката на туристическа раница. За да имаме пълен успех в изкачването, е много важно правилното ѝ избиране и определяне на нейното съдържание. Направим ли този подбор, ще можем без странични притеснения, да се насладим на вълшебното пътешествие.  

Туристическата раница


Туристическата раница е направена от здрави материали, с много джобове за бърз достъп до по-важните предмети. Регулируема е за постигане на идеален комфорт. 
В зависимост от нуждите ни и дължината на прехода, туристическите раници са с различен капацитет. Има еднодневни – с по-малка вместимост и многодневни – подходящи за дълги преходи и събиращи цялата ни екипировка за нощувка. 

Повечето от туристическите раници имат вградени допълнителни функции – мрежести торби, скрити джобове, водоустойчиви отделения. Можем да ги използваме за какво ли не – да приберем набрания планински чай и други „съкровища“, намерени по пътя.




Важно при избора на туристическата раница е да изпробваме дали е удобна с товар, както и да имаме предвид, че теглото ѝ не трябва да надвишава 1/5 от нашето. 

Затова туристическата ни раница трябва да съдържа всичко важно, но само най-необходимото.


Задължителни предмети:

  • Шише с вода – за удобството ви, нека е олекотено – алуминиево или пластмасово. В туристическата раница то винаги трябва да е пълно, без значение, колко близо сме до вода; 
  • Малко храна – трайна и добре пакетирана, не повече от необходимата;
  • Аптечка – не винаги можем да предвидим всичко, но присъствието на аналгин, лейкопласт, слънцезащитен крем, алерген крем, кислородна вода, марля и крем за навяхване е желателно;
  • Фенер – за да разчитате на светъл път ви препоръчваме челник, с резервни батерии.  Ако той е влагоустойчив и противоударен ще гарантира повече сигурност. Някои туристически раници имат вграден слънчев панел;
  • Нож – остър, здрав, от неръждаема стомана, задължително с калъф;
  • Кибрит, хартия, спирт, газов котлон, прибори;
  • Карта, компас, конец, игли, въже;
  • И не на последно място – документи, пари и зареден телефон;
По ценните от тези предмети могат да се приберат във водоустойчивите джобове на туристическата раница за да са максимално защитени;





Дрехите са втората ни важна категория от съдържанието на една туристическа раница.

Те се съобразяват според сезона, като е важно да не са обемни, а на слоеве – тениска, суичър, яке:

    • Обувките са най-важни за комфорта ви – удобни, здрави, водоустойчиви, дишащи. Към тях можем да добавим гети, които предпазват краката ни до коляното от бодили или сняг. За удобство в туристическата раница трябва да имаме и сандали или чехли, с които по-време на почивката вечер, ще почиват и краката ви;
    • Чорапи – памучни и дишащи, добре е да вземем и чифт вълнени за бързо стопляне;
    • Яке – неговата водо- и ветроустойчивост и качулка ще ви предпазят от дъжд и сняг;
    • Панталони, тениски и суичър,  според сезона и дължината на прехода;
    • Очила – висока UV защита, защото в планината слънчевите лъчи са много по- силни;



    В случай, че преходът ви не е еднодневен, третата категория за вашата туристическа раница са необходимите неща за нощувка – палатка, спален чувал и стелка. 

      • При избора на палатка е добре да се спрем на двуслойна, която ще ни пази от дъжд и вятър. Ако времето ни изненада е добре тя да се сглобява и прибира бързо.
      • Спалният чувал ще ви предостави целия комфорт и отмора след пътуването, за това с него не трябва да правите компромис. Нека бъде топъл, малък и лек.
      • Стелката е за изолиране нощем или седене при влага. Най – удобно е да се навие на руло и постави върху туристическата раница.




      Демонстрация на пакетиране на туристическа раница


      А сега Марко Джонсън от Националното Аутдор училище ще разкаже как той подготвя своята раница:

      "Това, което ще направя, е да демонстрирам как ще събера в раницата цялото оборудване, което обикновено нося със себе си в планината. Затова преминавам по същество и ще опаковам раницата си, използвайки 3 основни принципа. Тези принципи следвам и когато оборудвам каяка си. Приятелите ми, които пътуват на коне, използват същите основни правила, когато подготвят конете си. Това са: 
      1. достъпност, 
      2. баланс 
      3. компактност.

      Може да чуете и по-дълги варианти от използваните от мен за описание на принципите, но това не е от особено значение. Важното е, че смисълът е еднакъв и че системата наистина работи. Да преминем нататък и да съберем цялото това оборудване в раницата ми. 


      Основни стъпки


      Едно от първите неща, които ще направя, е да взема по-обемните предмети, най-големият от които е спалният ми чувал и да го превърна в по-малък обем. Най-лесният начин да направя това е с помощта на компресиращ сак. Аз съм изключително доволен от моя, който е водоустойчив, всъщност доста водоустойчив, ето защо изобщо не може да става дума за сравнение с обикновена чанта или сак. Върши отлична работа в осигуряването на водоустойчива защита на спалния ви чувал. Така, превърнах големият по обем спален чувал в малък обем, единствено с помощта на компресиращ сак . Въпреки че е с малко тегло, ще сложа спалния чувал най-отдолу в раницата си. Отлично запълва дъното и служи за чудесна основа на следващия предмет, който ще прибера. 



      Второто, което ще сложа върху спалния чувал е газовата бутилка. Първо – няма да ми трябва по време на път, второ – не е от съществено значение да е на лесно достъпно място и трето – по този начин помага за балансирането на багажа. Прибирайки я във вътрешността й осигурявам защита от евентуално пробиване или взривяване като в същото време остава далече под храната ми. Ако ви се е случвало храната Ви да е била в близост с газ, то със сигурност знаете, че не искате повече да Ви се случва. Затова оставям бутилката отдолу. 

      Още нещо, което ще поставя в дъното на раницата си, е навитата на руло постелка за сън, заедно с олекотения стол, който имам. Поставям ги в раницата, от външната страна. По този начин едновременно защитавам газовата бутилка и уплътнявам дъното на раницата. 

      Сега ми остават храната, съдовете, навесът и дрехите. Продължавам нататък да подреждам раницата, стремейки се да слагам по-тежките предмети, понеже дъното за момента е доста леко. Сега трябва да сложа тежки предмети, които да ми осигурят баланс и добър център на тежестта. Едно от моите задължения към групата е да нося тенджерата. Тъй като аз нося газовата бутилка, при мен е и котлонът. Слагам купата си за хранене и котлонът в тенджерата. Използвам максимално мястото, с което разполагам, слагайки в тенджерата и моята част от храната, запълвайки изцяло останалото пространство. Поставям тенджерата в раницата, от страната на гърба ми, тъй като раницата ми е с мека подложка за гърба и няма да ми създава дискомфорт. По този начин ми осигурява нисък център на тежестта и съответно по-добър баланс, независимо дали се движа по пътека или по нестандартен маршрут, където ми е необходимо още повече добро равновесие. 



      Остана ми още малко храна, която не се събра в тенджерата и сега ще запълня с нея останалите празни пространства в раницата. Вече изпразнената чанта от храната ще използвам като допълнителна подложка. Като се има предвид, че съм в палатка в група от трима-четирима души, вероятно няма да я нося аз, тъй като при мен са газовата бутилка, тенджерата и котлонът. С демонстрационна цел ще ви покажа, че мога да прибера и брезента на палатката, запълвайки останалото празно пространство в долната част на раницата. По този начин  допълнително предпазих от вода спалния си чувал. Оставих настрана малко храна за из път.

      Сега долната 1/3 или 1/2 от раницата ми е готова. Най-леките предмети – в дъното, след това – по-тежките, от страната на гърба ми. Сега мога да помисля за нещата, до които трябва да имам лесен достъп. Като водач, искам аптечката винаги да ми е подръка, затова ще я сложа в предния джоб на раницата си. По този начин ще мога лесно да я достигна, ако ми потрябва. Ако се движите сами, съветвам Ви да направите същото. Важно е аптечката да е леснодостъпна по всяко време. Това е дъждобранът ми, до който също искам да имам достъп, но също така искам да имам под ръка и топли дрехи. За да предпазя от вода блузата си, установих, че е много удобно да я увия в дъждобрана и така заедно да ги прибера в раницата. Освен топлата блуза, нося със себе си и по-тънка, а също шапка и ръкавици. Също така, в тези дрехи е увито и фенерчето ми, защото обикновено това са нещата, които са ми нужни за през нощта. Просто ги увийте така, става много бързо и можете да ги приберете в предния джоб на раницата си. Един чифт дъждобранни панталони – отново ги слагам тук, за лесен достъп. И затваряме. 



      Имам още малко дрехи, които вероятно няма да ми трябват през деня. Видяхте как прибрах в предния джоб на леснодостъпно място топли дрехи и дъждобран. Останалите ми дрехи, също са прибрани във водоустойчив сак, но също така могат да бъдат събрани в найлонови чанти или да се използва една по-голяма чанта от вътрешната страна на раницата, за да ги предпазите от вода. Това беше един пакет допълнителни дрехи. Ето втория – слагаме го отгоре. Готови сме с тях. Сега мога да прибера тоалетните си принадлежности, тъй като не е наложително да са достъпни във всеки момент. Няма да имам нужда от тях през деня. Малка бутилка за вода, която използвам и като чаша – също не спада към най-най-необходимото за лесен достъп. Нещо, което искам винаги подръка е водният резервоар. За да го предпазя, ще го оставя най-отгоре и ще затворя раницата си. Оставил съм маркучът отвън, затварям напълно  догоре и след това прекарвам маркуча през едната презрамка, за да мога лесно да отпия по време на път. Изключително удобно и достъпно. 



      Много раници имат горни капаци или колани. Моята раница има тези малки странични джобове с ципове. Харесват ми, защото мога да ги използвам за нещата, които искам да са ми леснодостъпни. Затова тук ще сложа храната си за из път. От другата страна ще сложа резервни батерии, малко джобно ножче, компас, запалка и слънцезащитен крем. Прибирам ги тук и така всички тези неща са ми под ръка. 

      Едно от послените неща, които ще прибера във външните джобове – това е централната подпора за навеса ми. Доста здрава и тежка е, тъй като е направена от алуминий. Прибирам я в страничния джоб и закопчавам последните каишки, уверявайки се, че плътно захващат подпорите и не им позволяват да изпаднат и да ги загубя. 

      И така накрая раницата ми е готова и нещата, от които ще се нуждая по време на деня са леснодостъпни – вода, храна, дрехи, аптечка. Добре балансирана е, защото започнах с по-лек слой на дъното. Върху него поставих по-тежките предмети, за да балансирам. Всичко е подредено и уплътнено, така че няма да се притеснявам, че ще загубя нещо по време на път. Няма неща, които да висят и по този начин няма опасност постелката и дрехите ми да бъдат разкъсани или газовата бутилка да бъде пробита. Така че остава само да сложа раницата на гърба си и тръгваме по определения маршрут, понеже искам да прекарам времето си навън в планината, а не тук, занимавайки се с оборудването. "



      Ето, че вашата туристическа раница е готова. Да не забравите дъждобрана, най-любимата си шапка според сезона, хубавото настроение, шепа усмивки за всички красиви гледки, които предстоят и напред - напълно подготвени за нови върхове! 
      Ойларипи ! 
       

      Напиши коментар

      Моля влезте или се регистрирайте за да коментирате

      Онлайн бюлетин

      Абонирайте се за нашия онлайн бюлетин за да научавате първи за промоции и намаления в Extreme Sport









      Нашият уеб сайт използва cookies (бисквитки), които са необходими за коректното му функциониране. Още информация