Планинският преход - екипировка и подготовка на раницата

Планинските преходи представляват за нас, една отлична възможност да се потопим в природата с приятели или семейство, а защо не и сами. Придвижвайки се на собствените си два крака и носейки раница, пълна с това, което ни е нужно, ще можем да изследваме природата далеч от шумния град.

Един от плюсовете на прехода е, че не сме длъжни да носим с нас, каквато и да е било технология. С помощта на набор от основни предмети и подходящ избор на маршрут, ще бъдем готови за планината.

За да пресметнем колко екипировка ще ни е нужна, трябва да помислим, колко продължителен ще е прехода, колко отдалечено е мястото, колко добра е физическата ни подготовка, както и какви ще са метеорологичните условия. В начинание подобно на това, най-добрият приятел определено е раницата.

Не бива да се отнасяме с лека ръка към екипировката, нужна за планински преход

И докато преходът в планината е едно приятно и позитивно преживяване, не трябва да забравяме, че за секунди той може да се превърне в животозастрашаващ. Когато сме в планината, трябва винаги да си имаме едно наум, но и да сме екипирани подобаващо.

Какво включва това:

  • съобразено с метеорологичните условия облекло – водо- и ветроустойчиво. Винаги е хубаво да носите и резервни дрехи;
  • обувки произведени специално за походи в планината;
  • раница, чието пълно съдържание ще покрием малко по-късно;




Облеклото за прехода ни

Проверете прогнозата за времето и се подгответе според нея. Въпреки това, бъдете готови за променящи се условия и също за непланирано пренощуване. В планината по-добре да си подготвен, отколкото да съжаляваш. Затова сложете в раницата си допълнителни дрехи, в които да се преоблечете ако ви стане студено или се намокрите. Не забравяйте и чорапи!

Да вземете със себе си ветроустойчиво планинско яке е огромен плюс. Те могат да са ни от полза при променливите условия в планината. Често тези якета са и водоустойчиви, което ще ви предпази в случай, че завали дъжд. Допълнително, дългият ръкав е препоръчителен по време на прехода, защото ни предпазва от насекоми и от слънчеви лъчи.

Обувки, на които да разчитаме

Не можем да тръгнем на преход със същите обувки, които носим в града. Това ни излага на риск от контузии, а също и съсипва любимите ни маратонки. Затова, специално произведените за преходи обувки, са повече от задължителни.

Изборът на обувки се определя от разстоянието и продължителността на похода. За къси дневни преходи, ниските, пригодени за планина, обувки са повече от достатъчни. Те предлагат на крака ни гъвкава, но сигурна подметка, която допълнително улеснява ходенето. Въпреки всичко, не винаги ниските обувки са подходящи за местността, която сме избрали.

За преходи на места с висока растителност, труден терен или лоши условия, средните до високи ботуши биха ни предложили повече. Като цяло, те държат глезена ни по-стабилен, което го пази от изкълчване или навяхване. 

Още, те не позволяват да влезе вода в обувката и така, ако се наложи, можем да преминем през плитки потоци. По-високите обувки в комбинация с дълъг панталон, предпазват крака ни от насекоми и бодливи растения.

След като покрихме всички части на облеклото, нека разберем как да приготвим раницата си.




Нещата, които задължително трябва да сложим в раницата

Ето ги и нужните ни предмети:

  • Навигационни пособия - компас или карта на района;
  • Палатка;
  • Спален чувал;
  • Нож;
  • Запалка;
  • Фенерче;
  • Слънцезащитен крем;
  • Аптечка;
  • Връхни дрехи;
  • Вода;
  • Храна;

С толкова много багаж, сигурно се чудите как ще съберете всичко. Не се притеснявайте, раницата за планина е с обем до 30-40 литра и дори ще ви остане свободно място.




Как да подредим раницата си правилно

Преди да се захванат с планински преход, малко хора си дават сметка, че правилната подредба на багажа ни в раницата е от огромно значение. В случаи че не сме изпълнили това условие правилно, преходът ни може да бъде провален от дискомфорта в гърба и кръста, породен от теглото на раницата.

Това, което определя как ще усещаме теглото на раницата, е нейният център на тежестта. Когато той е разположен далеч от нашия, раницата ще ни дърпа силно назад, което много бързо ще се превърне в проблем, когато стъпим на пътеката.

За да си спестим тези мъки, ето как трябва да подходим, за да подредим багажа си правилно. Започваме, като в дъното на раницата поставим всички обемни, но леки неща, например аптечката. Те ще служат за основа на останалата част. На второто ниво поставяме малко по-тежките предмети, като връхни дрехи. Най-тежките предмети - палатката, бутилките вода или други поставете най-отгоре.

В страничните джобове съберете дребните предмети, но и тези от които може да имате спешна нужда - нож, фенер, запалка. Така те ще са ви удобни за вземане. За да не се създаде излишен дискомфорт, нужно е раницата да е добре балансирана от лявата и дясната си страна, като това важи най-вече за страничните джобове.

С тази подредба, осигурявате идеалния център на тежестта на раницата. Той трябва да е максимално близо до гърба ви и на височината на раменете.  По този начин той се намира над нашия собствен център на тежестта и няма постоянно да ни оказва натиск.




За какво са ни нужни тези пособия

Задължително е да имаме способ за ориентация под някаква форма - компас, GPS или карта, за да не се загубим дълбоко в планината. Дори и това да се случи, не бива да се притеснявате, защото имате всичко нужно в раницата си. Фенер и огън за през нощта, подслон под формата на палатка, спален чувал, допълнителни дрехи, вода и храна.

Палатката и спалният чувал вървят ръка за ръка. Важно е да знаете как да разпънете палатката си, в случай че ви потрябва. Спалният чувал ви позволява да прекарате нощта спокойно при всякакви обстоятелства. Препоръчваме ви да не пренебрегвате тази част от багажа, дори и преходът ви да е само дневен. В планината нищо не е сигурно, затова палатката и спалният чувал ще да ви бъдат от огромна полза, ако нещо се промени.

Вече знаете какво ви трябва за успешен преход в планината. Намерете партньор, съберете раницата си и се насладете на едно прекрасно преживяване сред природата.


Снимки кредит: Kilpi;  Husky


Напиши коментар

Моля влезте или се регистрирайте за да коментирате

Онлайн бюлетин

Абонирайте се за нашия онлайн бюлетин за да научавате първи за промоции и намаления в Extreme Sport









Нашият уеб сайт използва cookies (бисквитки), които са необходими за коректното му функциониране. Още информация