Скейтбординг за начинаещи – как да карате вашия скейтборд

 Макар скейтбордингът да е доста индивидуален спорт, ако сте абсолютно начинаещ и никога преди не сте се качвал върху дъска, има определен начин как да се научите да правите   нещата и определено не трябва да започвате с правенето на „олита“. Ето няколко съвета и насоки за всички, които искат да се наслаждават на скейтбординга, но никога не са опитвали досега.

Забравете за олитата
Това е една от най-големите грешки, които съвременните хлапета правят: че се опитват да тичат преди да са се научили да ходят. Нямате абсолютно никакъв шанс да направите оли преди напълно спокойно да можете да обикаляте със скейтборда си и да се чувствате комфортно върху него.


Подгответе скейтборда си
Разучете своя скейтборд. Ако не знаете как се наричат отделните елементи на вашия скейтборд и какво е тяхното значение, започнете от там и след това продължете с тренировките.

За начинаещи е добре да се заложи на по-бавни модели с Abec “A” лагери и по-тежка и дебела дъска. Тези дъски нямат особено вдлъбнатина, което означава, че няма да има много извивки по нея, но добрата новина тук е, че този тип дъски значително по-трудно се изплъзват, което ги прави идеални за начинаещи.

Не се препоръчва да си купувате скъп скейтборд, ако това ще бъде първата ви дъска. Преди всичко наистина хубавите и висококачествени скейтбордове са изненадващо скъпи и, ако се окаже, че скейтбордингът не е за вас, ще сте прахосали голяма сума пари на вятъра. Второ, висококачествените скейтбордове са значително по-бързи от обикновените, което ги прави много по-трудни за каране и шансовете за неприятни и болезнени контузии с тях са много по-големи.



Едно от нещата, които вероятно ще трябва да направите, е да разхлабите металния механизъм, който свързва колелцата и дъската на вашия скейтборд, тъй като при новите модели скейтбордове той е стегнат много здраво, което значително намалява маневреността на скейтборда. За да разхлабите този механизъм, трябва с обикновена отвертка да развиете леко главния болт, за да стане по-лесно за дъската да взима завоите. Някои болтове се развиват с обикновен шестоъгълен ключ, а други се нуждаят от отвертка във формата на звезда. Ако не разполагате с такива инструменти под ръка, всеки съвременен скейтшоп би трябвало да го направи за вас безплатно.

Оттласкване
Най-добре е да започнете да карате по много малко хълмче или най-добре е в началото да карате по гладка повърхност. Обикновено при начинаещите скейтъри има няколко общи проблеми. Преди всичко, скейтбордът им избягва, тъй като в повечето случаи се оттласкват от позиция, в която и двата им крака са на едно и също ниво. Вместо това си представете, че карането на скейтборд е като ходенето – кракът, с който се избутвате, трябва да е пред крака, който е стъпил върху дъската, и след това избутайте все едно правите нормална крачка. За да си го представите нагледно, предният ви крак трябва да бъде на нивото на предните колелца.

Втората грешка, която начинаещите скейтъри често допускат, е, че действието по оттласкването трябва да бъде гладко и силно движение, а не кратко и леко. Повечето от начинаещите скейтбордисти обикновено правят десетина леки тласъка с крак, а в същото време могат да направят 4-5 по-силни и отново да наберат същата скорост. Когато се опитват да направят завой, повечето начинаещи скейтбордисти наклоняват цялото си тяло, а е достатъчно да наклонявате само с ходилата си дъската на страната, на която искате да завиете.


Качването на скейтборда изисква да поставите крака си перпендикулярно на дъската, а не по нейната дължина. Стъпете сигурно и стабилно върху дъската, тъй като обикновено това е моментът, в който е най-вероятно да се подхлъзнете и паднете. Добре е да разположите крака си между предните и задните колелца за максимална опора, така че, ако не се настроите първоначално в тази позиция, трябва да го направите максимално бързо. Повечето начинаещи скейтбордисти поставят предния си крак точно върху или дори пред предните колелца и това прави скейтбордът изключително труден за управление.

Първите няколко пъти, в които карате скейтборда си, е добре да го оставяте да спре преди да направите следващ тласък с крака си, но след като съберете достатъчно увереност ще можете да се оттласквате преди да е свършила скоростта ви. Отново, тези движения трябва да се изпълняват със сигурност и увереност и не бързайте да се опитвате да правите по-сложни маневри и трикове преди да сте овладяли основните неща, тъй като скейтбордингът крие рискове от сериозни контузии и натъртвания.

Завиване
Когато понатрупате достатъчно опит с карането в права отсечка, започне лекичко да накланяте дъската на скейтборда на ляво или на дясно. Не е необходимо да накланяте цялото си тяло, а само да оказвате натиск с ходилата си върху дъската.

След време можете да опитате да вдигнете лекичко предните колелца за кратко, за да направите по-остър завой. Когато правите това движение, трябва да прехвърлите по-голямата част от теглото си върху задния крак, докато предните колелца са над земята, след това насочете предната част на дъската в посоката, в която искате да завиете, и бавно спуснете предните колелца обратно на земята.


Спиране
Има няколко техники за спиране със скейтборд, но повечето от тях са за по-напреднали. За техники като „powerslide” и “boneless” ще говорим друг път, тъй като те са доста особени и сложни за изпълнение.

Най-лесният начин за спиране от начинаещ е т.нар. „заден стоп“. Най-общо казано при него накланяте задната част на дъската на скейтборда към земята и благодарение на силата на триене с асфалта, скейтбордът забавя скоростта си. Тази техника е доста подходяща за начинаещи, но не е много ефикасна, ако се движите с висока скорост. Също така честото използване на тази техника значително ще износи задния борд на вашата дъска, така че, ако сте похарчили сериозна сума пари за скейтборда си. Можете да сте спокойни – ще отнеме доста спирания, за да износите тотално задния борд до степен, в която ще бъде неизползваем, но до този момент така или иначе ще обмисляте идеята за нов скейтборд, така че това не би трябвало да бъде съществен проблем.

Друга много популярна и подходяща техника за спиране е т.нар. „обратен тласък“. При него използвате бутащия крак, с чиято помощ правите съвсем малки и чести стъпчици в посока притивоположна на движението на скейтборда, за да намалите скоростта и спрете. Тази техника никак не е подходяща, когато се движите с висока скорост. В тези случаи най-добре е просто да скочите от скейтборда или да го насочите в траектория, която ще има достатъчно място, за да се намали скоростта му преди да използвате някаква техника за спиране.

Завиването също забавя скоростта на скейтборда.


Най-добрият съвет е, докато не се почувствате достатъчно уверени в себе си и възможностите си, да използвате спирането със „заден стоп“. Макар да износва скейтборда ви, това е полезен трик, който ще тренира способността ви да пазите баланс. Когато го правите за първи път, ще ви е необходима доста увереност да изправите скейтбордът на задните му колела, докато не убиете скоростта му достатъчно, за да спре. Докато правите това, се опитайте и леко да се завъртате. Всички тези прости и елементарни на пръв поглед техники ще ви бъдат изключително полезни на по-късен етап, когато започнете да правите наистина сложни и ефектни трикове с вашия скейтборд. 

Напиши коментар

Моля влезте или се регистрирайте за да коментирате

Онлайн бюлетин

Абонирайте се за нашия онлайн бюлетин за да научавате първи за промоции и намаления в Extreme Sport









Нашият уеб сайт използва cookies (бисквитки), които са необходими за коректното му функциониране. Още информация