Връх Мусала - изкачване и съвети

Изкачването на връх Мусала

преходът, който трябва да направим почти по задължение



Няма дете в България, което да не е чувало за връх Мусала, за това, че е най-високият връх на Балканите със своите 2925 метра и, че един ден този връх задължително трябва да бъде покорен. Добрата новина е, че това може да се осъществи с доста базова екипировка (раница, стабилни обувки – даже може и без щеки) през лятото и походът до там да бъде едно страхотно семейно преживяване.




Поне така си мислим, докато не осъзнаем на колко други хора им е хрумнала абсолютно същата идея. Поради сравнителната достъпност на връх Мусала, трафикът към и от върха е интензивен, поне по най-разпространения маршрут – от Боровец. Все пак, хората най-често си казват „няма как – отиваме“, преглъщат навалицата, камънаците и понякога силния вятър и се отправят на това пътешествие с раница на гръб. Ето и нашето преживяване след като вързахме обувките и потеглихме.


Как се подготвихме, за да атакуваме върха



Нещата, за които трябваше да помислим не бяха много, но бяха съществени.

    1. На първо място поставяме екипировката. Думата звучи стряскащо, но всъщност съчетава в себе си няколко неща. 

    • трябват ви добри планински обувки, просто защото теренът е много каменист. Ако направите компромис с обувките, рискувате да претърпите някое неприятно скъсване, което да развали целия ви ден. Не препоръчваме ежедневни обувки за изкачването на връх Мусала, а по-скоро стабилни планински, спортни обувки;
    • спортното яке е съществена част, защото преди обяд дори и през лятото можете да се натъкнете на силен вятър по пътя, както и изненадващо ниски температури;
    • раницата за този преход не е нужно да съдържа много неща и не е необходимо да е най-сериозната, която имате. В раницата трябва да имате място за храна и вода, както и за яке и шапка. Практически всяка раница би била подходяща за този преход;

      • туристическите щеки са по избор. Можем да заключим, че по-малко от 15% от хората ги ползват за изкачване на Мусала. Това може да се дължи на незнание или на голяма увереност. Истината е, че щеките ни помогнаха много и направиха изкачването, не само по-приятно, но и по-ефикасно. Помислете за планински щеки;

      2. Предварително преглеждане на маршрута. Трябва да сте винаги наясно откъде и как предстои да минете. Блогове като този, ще са ви полезни.

      3. Проверяване на прогнозата за времето. Проблемът е, че планинският климат е трудно предвидим. Трябват ви чести проверки, а накрая може и те да се окажат безсмислени, защото на тази надморска височина, винаги можете да сте изненадани. Още една причина да имате стабилни планински обувки, плътна раница и надеждни щеки.




        Маршрутът и преживяването до връх Мусала



        Направихме това, което правят повечето хора – тръгнахме към върха в събота и избрахме най-популярния маршрут – от Боровец. Този маршрут е типично разделен на 4 части, като най-напрягаща може да не е финалната фаза преди върха, а най-първата такава.

        Лифтът от Боровец до хижа Ястребец

        Возенето на този кабинков лифт е приятно, стига да не се откажете докато чакате за него. Ако не сте отседнали в Боровец, а идвате в същата сутрин, в която ще изкачвате върха, то първо трябва да си намерите място за паркиране. След това ви чака страхотна опашка за лифта. Много хора не предвиждат времето, което ще им е необходимо, за да се качат в кабинката и това удължава прехода им.

        През лятото лифтът за хижа Ястребец работи от 8:30 сутринта до 18:30 вечерта. Не е нужно да ви казваме, че трябва да слезете навреме от върха. Самото придвижване с кабинковата линия отнема малко под 30 минути.



        От хижа Ястребец до хижа Мусала


        Както казахме вече, самото пътуване с кабинковия лифт е приятно и докато се возите, вече усещате как се изкачвате все повече в планината. Пейзажът около вас се променя и вие ставате все по-доволни, че имате качествени обувки на краката си. Е, слизайки от лифта, ще се благодарите, че имате и стабилно яке.

        Като стигнете хижа Ястребец, вече сте на 2369 м. надморска височина и времето може би няма да има нищо общо с онова, което сте оставили в Боровец. Няма страшно, обикновено към обяд и тук става топло през лятото.

        Тази част от маршрута е лесна. Вървите по сравнително равен планински път в продължение на 50 минути. Раницата на гърба ви все още ще е пълна, но това едва ли ще ви притесни. Много хора не използват щеките си тук, а обувките все още нямат значение.

        Интересно е да се видят множеството ски-писти над главата ви, които към този момент бяха напълно зелени и неизползваеми.

        От хижа Мусала до заслона Леденото езеро


        Хижа Мусала е второто много „пълно“ с хора място след станцията на лифта в Боровец. Тук е първата по-дълга почивка по пешеходния маршрут и е удобно място за подкрепяне със сандвич. Също така, снимките около езерото стават красиви. Съветът ни е да поспрете и да огледате величието на планината около вас.
        Сега ви очаква изкачване около час и 15 минути до заслона Леденото езеро. Ще минете покрай редица езера и ще усетите истинския дух на плнанина Рила. Да, може малко и да се поуморите. Теренът е предимно каменист. Растителността вече е чувствително ниска. Почивката на заслона е задължителна.

        От заслона Леденото езеро до връх Мусала


        Тук имате около половин час изкачване, но денивелацията е сериозна. Зимният и летният маршрут се преплитат на места, но лятото това няма да ви направи впечатление. Ползвайте стоманените релси и въжета, за да си помагате при изкачването ако нямате щеки. Тук планински обувки са най-големият ви приятел.



        Най-накрая на върха!


        След около 3 часа ходене от хижа Ястребец, вече ще сте на връх Мусала. За разлика от връх Вихрен, тук има място за много хора, че даже са построили и метеорологична станция. Ние се порадвахме на обстановката и останахме повече от час.
        В никакъв случай не трябва да се бърза по време на изкачването и слизането на връх Мусала. Доверете се на екипировката си и просто се забавлявайте. Ако се движите с нормални темпове, слизането от върха ще отнеме толкова време, колкото и изкачването. В това число слагаме и чакането на опашката за лифта на връщане също.





        Напиши коментар

        Моля влезте или се регистрирайте за да коментирате

        Онлайн бюлетин

        Абонирайте се за нашия онлайн бюлетин за да научавате първи за промоции и намаления в Extreme Sport









        Нашият уеб сайт използва cookies (бисквитки), които са необходими за коректното му функциониране. Още информация