Основни стилове в карането на ролери

Kогато помислим за ролери, навярно първото, което ни изниква в съзнанието, е усмихнато семейство наслаждаващо се на слънчевия уикенд в парка. И въпреки, че това е един прекрасен начин за прекарване на времето, любителите на ролерите отдавна са разкрили нови хоризонти за обувката на колела.

Съществуват различни стилове за каране 

Този който току-що описахме е най-обикновеният т.н. фитнес стил. Това, което го характеризира е безгрижното каране, насладата от спорта и раздвижването, което получаваме от него. Но за някои хора, това не е достатъчно




Един от най-елегантните стилове на каране на ролери е Фрийстайл слалома. При него се подреждат дребни полиетиленови конуси в редица и каращия има за цел да минава на слалом между тях, докато изпълнява различни номера и фигури. Ако нямате конуси, работа вършат и:

  • Пластмасови чашки;
  • Бутилки;
  • Панички.

Разстоянието, на което се поставят конусите, варира между 50, 80, 100 и 120 см, изцяло зависещо от нивото на каращия. Такъв тип каране изисква висока гъвкавост и координация у практикуващия за правилното изпълнение на фигурите. 




Фристайл слаломът се е превърнал в пълноправен спорт, като ежегодно се провеждат състезания, привличащи състезатели и любители на ролерите от цял свят.

Но във всяко хоби има хора които са готови да докарат нещата до крайности.

Когато ролерите излязат от парка и се втурнат по градските улици и тротоари, между коли и пешеходци, спускащи се по рампи и парапети, правещи трикове, вече говорим за Агресив стил на каране. 

Този стил много наподобява начина, по който скейтбордистите карат из градската среда. Практикуващият Агресив стил не се притеснява от неравностите и дупките които ще срещне в града. Напротив, той ги приветства, за да ги прескочи ефектно за чуждото око.




Ролерите, нужни за такъв тип каране, се различават от  класическия вид. Характерното при тях е, че има вдлъбнатина на рамката на колелата, между предната и задната двойка колела. 

Именно на тази вдлъбнатина Агресив блейдърите се приземяват, когато скочат на някой бордюр или парапет.


Ролерите на закрито


Карането в парка или града далеч не е задължително. Съществуват немалко стилове, изискващи практикуване в зала.



    • Джам скейтинг - Основното при него е музиката и танцуването в такт. Не е особено разпространен в България, но е познат на всички ни от ретро филмите. Бляскаквите светлини и диско музиката. Ролерите позволяват на танцьора да изпълнява красиви движения, които иначе не би могъл да осъществи.
    • Когато фигурното пързаляне срещне ролерите, това което се получава, е стила Артистик скейтинг. Неслучайно този стил се практикува в зала - нужна е отлична настилка за гладкото изпълнение на съчетанията. Кънките, ползвани за този тип каране, са добре познатите ни на 4 колела, разделени на две двойки в ляво и в дясно. Това е за разлика от ролерите ползвани в останалите стилове, при които колелата са подредени в права колона.
    • Последният стил, който ще споменем е състезателното каране - Speed скейтинг. Той може да бъде солов или групов (тип предаване на щафета), като целта на каращите е техните ролери да са първите преминали финалната линия. Правилата са прости - най-бързият печели.



    Напиши коментар

    Моля влезте или се регистрирайте за да коментирате

    Онлайн бюлетин

    Абонирайте се за нашия онлайн бюлетин за да научавате първи за промоции и намаления в Extreme Sport









    Нашият уеб сайт използва cookies (бисквитки), които са необходими за коректното му функциониране. Още информация