Топ съвети как и къде да разпънем палатка

Как да разпънем палатка?

Да спим под открито небе е все по-предпочитано в днешни дни. В палатка, хамак или чувал. Или на море, в планина, гора, язовир или къмпинг? Можем да го направим винаги и навсякъде. Разбира се, това изисква известна подготовка и внимание, за да бъде приятно и пълноценно преживяването ни. Ето защо, ние от Екстрем Спорт ще споделим с Вас няколко основни правила при избора на място и разпъването на палатка.




Как да подберем най-подходящото място за разпъване?

Основни фактори за нашия избор са метеорологичните условия, теренът и заобикалящата ни природа. Разпъвайки двуместната си палатка, трябва да внимаваме, ако правим това:

  • На плаж – за силни ветрове;
  • В планината – за много открити места и опасността от лавини;
  • В близост до водоем – на достатъчно отстояние от водата;
  • В равнината – за обилни дъждове и наводнения;
  • В гората – за гръмотевични бури и опасността от счупване на клони и падане на дървета;
  • До лагерния огън – достатъчно отстояние от него заради възможността да изгорим или запалим палатката.

Когато изберем най – подходящото място, е нужно да огледаме внимателно наклона и неравностите. Опъвайки нашата палатка, главата ни винаги трябва да е по-високо от останала част на тялото, когато легнем. Камъчета, корени и бабуни ще направят пренощуването ни кошмарно. Не на последно място и за да няма изненади, винаги е хубаво да разпънем в светлата част на деня. Иначе ще ни трябва челник

Как да опънем нашата палатка?

Едно от най-важните неща е винаги преди да тръгнем, поне веднъж да сме опъвали палатка си и да сме сигурни, че всички нейни части са налични. В днешно време има различни типове и видове палатки – различни конструкции, различни по слоеве, с различни видове рейки и тн. Независимо от това, всяка една от тях изисква последователност и прецизност при разпъването. Преди да сглобим нашия дом на открито не е лоша идея да постелим допълнителен под за палатка. Това ще изолира допълнително телата ни от студената земя и ще предпази пода на палатката от наранявания и прокъсвания.




Подготвяйки рейките за сглобяване, внимаваме добре да влязат една в друга. А когато ги закачаме или нанизваме през плата, да не прокъсаме джобовете за тях. При разпъването на палатката е редно всички отвори и ципове да са затворени и закопчани. За да избегнем влизането на животинки и насекоми вътре. 

За туризъм и къмпинг препоръчваме двуслойни палатки. Еднослойната е подходяща за инцидентно спане на море. Двуслойните палатки се състоят от два слоя. Долният слой представлява основното спално помещение с мрежест слой с цип за вход/входове. Горният слой е водоустойчив и чрез него се оформят преддверията и входа/входовете на палатката. Между двата слоя се образува въздушна възглавница, която всъщност е най-ценното за да няма влага в палатката. Ако не сте опънали както трябва палатката и двата слоя се допрат при дъжд се образува кондензация в  палатката и започва да прокапва. Затова препоръчваме внимателно да огледате връзването на въженцата и дали има образувани гънки на горният слой.




И така преди да започнем. Разгледайте внимателно какво имате в палатковото сакче. Към всеки палатков сет има торбичка с даден брой колчета, рейки за опъване и ремонтен комплект. Да знаете…използваме ги всичките. На сакчето отвътре или на допълнителен лист с инструкции обикновено има схема със стъпките за опъване. Имайте предвид, че не всички палатки се опъват по един и същи начин. Обикновено се опъва долният слой и след това водоустойчивия с преддверията. Но примерно при палатките Husky Flame се опъва първо горният слой и след това се слага вътрешното помещение.  Когато опъваме горния слой първо поставяме рейките в съответните джобове.  След това опъваме по диагонал в долните четири края колчетата, като ги забиваме докрай под лек ъгъл в обратна на палатката посока. След това с останалите колчета изпъваме обикновено горния слой с въжетата и входовете. При големите палатки на Husky рейките и съответните джобовете за тези рейки имат еднакво цветово очертание. Така, всеки буквално за минути опъва лесно огромна палатка.  Хубаво е често да проветряваме, за да избегнем натрупваща се влага вътре, като оставяме входовете и прозорците само на мрежа. Отново за да не ни нападнат животинки и насекоми. При вече много екстремни условия можем да прокопаем канали около палатката, за да отведем водата далеч от нея. Повечето палатки Husky са с два входа. Ще оцените това предимство  в горещите летни дни, тъй като може да направите течение.




В края на нашето приключение идва и времето, когато трябва да съберем и приберем. В обратен на сглобяването ред освобождаваме всички колчета, почистваме ги и ги прибираме в торба. Сваляме рейките и ги сгъваме. Отделяме слоевете едни от друг и внимателно изваждаме, и сгъваме рейките. По възможност изтупваме вътрешността на палатката, затваряме всички ципове и най-важното преди да сгънем и приберем, е да сме сигурни, че палатката е суха. За да не мухляса до следващото й разпъване. Препоръчваме да почиствате и изсушавате добре палатката си преди да я приберете. Ако често я ползвате може да я импрегнирате допълнително срещу вода с препарат

Ако искаш да разбереш повече за предмствата на палаткките Husky прочети следната статия: Палатките Husky - гаранция за уют и сигурност




Ние от Екстрем Спорт често спим на палатка и под открито небе. С тези няколко практични съвета се надяваме да спомогнем за по-лекото ти и безпрепятствено преживяване на открито. Сега си ти на ход!

В Аутдор магазинът ни можеш да откриеш най-подходящата палатка за теб, а ние и нашите консултанти да споделим опит и да помогнем за избора ти.


Напиши коментар

Моля влезте или се регистрирайте за да коментирате

Онлайн бюлетин

Абонирайте се за нашия онлайн бюлетин за да научавате първи за промоции и намаления в Extreme Sport









Нашият уеб сайт използва cookies (бисквитки), които са необходими за коректното му функциониране. Още информация